About 75 candidates are running in the Montgomery County Commission and School Board races

CLARKSVILLE, TN (NOW CLARKSVILLE) – About 75 candidates have now made campaign announcements or picked up petitions from the Montgomery County Election Commission ahead of the May 3 county primary.

Note that this will be a party primary to select party candidates. They are identified below as R (Republican) or D (Democrat), with I (Independents). The party candidates who win in May will run against each other and against all independents in the county’s general election, which will be held on August 4.

Other candidates could still arrive: they have until February 17 to qualify. Additionally, the races for circuit judges, chancellors, district attorneys and district public defenders will include candidates who registered in Robertson County.

Here are the candidates so far, according to petitions and Election Commission announcements sent to Clarksville Now:

Circuit Court Judge Part I

Circuit Court Judge Part II

  • Me: Bill Goodman, titular

Circuit Court Judge Part III

Circuit Court Judge, Part IV

Circuit Court Judge, Part V

Chancellor

District Attorney

District Public Defender

  • A: Roger E. Nell, incumbent

County Mayor

County Commission, Dist. 1

  • A: John M. Gannon, incumbent

County Commission, Dist. 2

County Commission, Dist. 3

County Commission, Dist. 4

County Commission, Dist. 5

  • D: Rashidah A. Leverett, incumbent
  • Me: Lori J. Mason

County Commission, Dist. 6

County Commission, Dist. seven

County Commission, Dist. 8

County Commission, Dist. 9

County Commission, Dist. 11

  • I: Joe L. Creek, incumbent

County Commission, Dist. 12

County Commission, Dist. 13

  • D: Walker Woodruff, incumbent

County Commission, Dist. 14

  • I: Joshua D. Beal, incumbent

County Commission, Dist. 15

  • A: David L. Harper, incumbent

County Commission, Dist. 16

County Commission, Dist. 17

County Commission, Dist. 18

County Commission, Dist. 19

  • I: Garland V. Johnson, incumbent

County Commission, Dist. 20

County Commission, Dist. 21

  • Me: Jerry Albert, Dist. 20 holder
  • Me: David W. Shelton

Curator

  • I: Kimberly B. Wiggins, incumbent

General Sessions and Juvenile Court Judge, Div. I

  • A: Kenneth R. Goble Jr., incumbent

General Sessions and Juvenile Court Judge, Div. II

General Sessions and Juvenile Court Judge, Div. III

General Sessions and Juvenile Court Judge, Div. IV

Sheriff

Circuit Court Clerk

County Clerk

Register of deeds

  • A: Tori Moore
  • A: Julie Chadwick Runyon

School Board, Dist. 1

  • A: Kenneth Dean Baker
  • A: John Crespo
  • D: Carol A. Berry, incumbent

School Board, Dist. 3

  • A: Janet M. Peterson
  • D: Herbert A. Nelson, incumbent
  • Me: Ambar Marquis

School Board, Dist. 5

  • A: Bradley D. Morrow
  • D: Jimmie M. Garland, incumbent
  • Me: Stephanie Rutherford-Watson

School Board, Dist. seven

Aurora J. William